Airbnb’ye Berlin engeli

Paylaşım ekonomisi teşebbüsleri aracıları ortadan kaldırıyor ancak tertip edicileri değil. Berlin, Uber ile uzun müddetli mücadelesinden sonra şimdi de Airbnb için getirdiği kısıtlamayla gündemde. Yaz mevsiminde en çok turist çeken şehirlerden biri olan Berlin’de yeterince kiralık daire olmaması meselesi, şehrin kısa dönem kiralık apartmanlara kapatılmasıyla çözülmeye çalışılıyor.

1 Mayıs’ta yürürlüğe giren “Zweckentfremdungsverbot” isimli yeni tertip etmeyle Berlin’deki apartmanların turistlere kısa müddetli olarak online platformlar aracılığıyla kiralanması yasaklanıyor. Bu yasağı çiğneyen Berlinliler’e yüzden euro’ya kadar para cezası verilebiliyor. Hane sahiplerinin hanelerini paylaşmasının önünde ise enteresan bir sınırlama var. Dileyenler odalarını online olarak kiralamaya devam edebiliyor ancak kiralanan alanın toplam hane alanının yüzde 50’sini geçmemesi gerekiyor.

Otoriteler tertip etmeyle Berlin’de yeterli sayıda uygun ücretli konutun varlığını teminat altına almayı umuyorlar. Buna karşılık şehirde bir kısa dönemli online kiralama kültürü zati oluşmuş vaziyette. Çünkü Şubat ayı bakımından şehirde 11 bin adet Airbnb duyurusu bulunuyordu. Tertip etmeyle beraber bu sayının takriben yüzde 40 oranında azalarak 6 bin 700’e indiği belirtiliyor. Airbnb bu gelişmeden elbette hoşnut değil ve otoriteleri ikna etmesi için bir müddet daha lobi faaliyetlerine ağırlık vermesi gerekiyor. Airbnb Berlin’de siyaset yapıcıları Londra, Amsterdam ve Paris gibi insanların hanelerini açık tertip etmeler dahilinde paylaşıma açmalarını sağlayan şehirleri örnek almak ile ilgili cesaretlendirmeye devam edeceğini söylüyor.

KAYNAK : http://webrazzi.com/2016/05/02/airbnbye-berlin-engeli/

Airbnb’ye Berlin engeli
1 5

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.