Bot devrimi için geri sayım Facebook’un f8 konferansıyla bitebilir

 

Asya’nın en popüler iletileşme uygulamalarından Kik’in kurucusu ve CEO’su Ted Livingstone’un söylediği gibi “Sual artık bot’ların gelip gelmediği değil, sual nasıl geldikleri”. Uzunca bir müddettir gelmesi beklenen bot devrimi üzerinde çalıştıklarını söyleyen Livingstone takriben 1,5 sene önce devreye aldıkları bot platformu üzerinde milyonlarca kişinin bot’larla sohbet ettiklerini belirtiyor. Bugün 275 milyon kullanıcısı bulunan Kik devrim için artık geri sayıyor çünkü Facebook Messenger geliyor.

Facebook f8 geliştirici konferansını bu sene 12-13 Nisan tarihlerinde tertip ediyor. Facebook’un konferansta yapacağı büyük anonslardan biri büyük ihtimalle sohbet bot’ları için geliştirdiği platform olacak. Facebook’un Messenger’da bot’lar geliştirmeyi olası hale getiren “saklı” sohbet SDK’sını geçtiğimiz Ocak ayında haberleştiren TechCrunch’ın konuyla alakalı benzer minvalde bir Bot Store (App Store’a benzer şekilde) haberi çıkması ihtimali güçlendiriyor.

Peki olası bir bot devriminden veyahut Messenger’ın kapılarını sayıları belki milyonları bulacak bot’lara açmasından ne beklemeliyiz? Bugüne kadar Telegram’dan WeChat’e ve Slack’e kadar çok sayıda iletileşme uygulaması bot’larla yapılabilecekler ile ilgili yeterince ip ucu verdi belki fakat en kuvvetli tesir bot’ların irili ufaklı bir hayli uygulamanın yerini almaya başlaması olabilir. Halihazırda hudutlu sayıda uygulamayı sığdırdığımız telefonumuzda, anlık/geçici etkileşimler için kullandığımız hangi uygulama varsa birçoğu Messenger bot’ları tarafından halledilebilir vaziyete gelebilir. Gittiğiniz bir cafe’de sipariş vermekten tutun da ödeme almaya kadar geniş bir kullanım sunulabilir.

Mevzubahis uygulamalar başta Çin olmak üzere Uzak Doğu’da yaygınlıkla kullanılıyor ve insanlar çılgınca bot kullanıyor. Birçoğu QR kod okutularak kullanılan bot’ların şimdidien internet sitelerinin yerini almaya başlayacağını söylüyor Livingstone. Facebook’un f8’de bot hamlesini yapması Messenger’i Livinstone’un deyimiyle yeni internet tarayıcısı haline getirmeye aday.

 

KAYNAK : http://webrazzi.com/2016/03/17/bot-devrimi-icin-geri-sayim-facebookun-f8-konferansiyla-sona-erebilir/

Bot devrimi için geri sayım Facebook’un f8 konferansıyla bitebilir
1 5

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.