Corel Draw Dersleri

CorelDraw Corel Draw Logo

 

Bildiğiniz Gibi Coreldraw Grafikerlerin Gözbebeği olan bir programdır.  Birçok Ajans, Matbaa, Reklamcılar, Tabelacıların Kullandığı Bu Program Özellikleriyle ve Hızıyla Bir Çok Programın Önüne Geçmiştir Günümüzde  Corel in geliştirdiği yanlarında Paint Shop Pro, Video Studio, WordPerfect Office gibi ekleri de mevcut ve sürekli geliştiriliyor

Programın Şuanda Son Sürümü X7  €739.64 Eurodan Satışta Buradan Alabilirsiniz.

Ayrıca Programın Deneme Sürümünede Buradan  Download Trial’a Tıklayarak İndirebilirsiniz.

Gelelim Derslerimize

 

Corel Draw Dersleri – 1 – Başlangıç, RGB ve CMYK Modları

Bu dersimizde Corel Draw’da yeni bir sayfa oluşturmayı, ve yeni bir sayfa oluştururken hangi renk modunda çalışmamız gerektiğini öğrendik. RGB ile web, monitör ve mobil ekranlarda çalışmamız gerekirken, CMYK ile sadece baskı ortamında çalışmamız gerekiyor. Yine 72 DPI çözünürlük web için geçerliyken bu değer CMYK’da 300dpi, 150dpi , 100dpi olarak değişkenlik göstermektedir.

 

 

Herkeze Merhana Corel Draw Derslerine Hoş Geldiniz
Öncelikle Programı Açtığımızda Bizi Böyle Bir Açılış Sayfası Karşılıyor NEW DOCUMENT Sekmesine Tıklayarak Değerlerini Giriyoruz.
Seçmemiz Gereken Önemli Derğerden Birisi RGB Mi CMYK‘yımı Seçmeliyim?
Düşük MB İstiyorsanız O Zaman RGB İnternet (Telefon Tablet TV Vb.) Ortamında yayınlayacaksanız.
Yüksek MB CMYK ise Djital Baskıdan Çıktı Almak İçin Kullanılır.
Önemli Bir Diğer Ayar İse Resulation (Çözünürlük) Ayarıdır Eğer 300cm 100Cm Gibi bir Afiş Hazırlayacaksanız Resulationdan 100 150 yeterli Olacaktır Eğer 30×20 cm 50×70 gibi çalışmalar yapcaksanız resulationu 300 400 girmeniz gerekmektedir tabi ne kadar çok resulation o kadar yüksek mb ve bilgisayarı yorma gibi dezavantajlarıda vardır
ama baskıyı veya internet ortamında paylaşılan görüntüyü kaliteli kılmak istiyorsanız resulationu yüksek tutmanız gerekmektedir.

 

 

Corel Draw Dersleri – 2 – Temel Vektörel Çizim Hareketleri

Bu dersimizde Corel Draw’da temel olarak vektörel çizimlerin nasıl gerçekleştiğini gösterdik. Freehand ve Pen Tool araçlarının nasıl kullanıldığını, Corel’de büyütme küçültme kısayollarıyla hızlı bir çizimin nasıl gerçekleştiğini bu videoda görebilirsiniz.

 

2nci Dersimizde Temel Vektörel Çizim Hareketlerini Göreceğiz
2 tane Seçeneğimiz Var 1. Si Freehan Tool 2. Si Pen Tool‘dur.
Adobe Illustrator ve Freehand Vb Programlar Kullananlar Pen Toolu Yakından Tanırlar
Videodaki Kısayollar
F2 Alan Büyüteci
F3 Uzaklaştırma
F4 Yakınlaştırma

İnternette Hali Hazırda İndirdiğiniz Görseli Otomatik Olarak Vektörel Haline Getirebilirsiniz Resmi Coreldraw’da Açıp Seçili Haldeyken  Üst Menüde Trace Bitmap a Tıklayın Outline Trace den Logo veya Detailed Logo yu Seçerek Otomatik Vektrelleyebilirsiniz.

 

Corel Draw Dersleri – 3 – Vektörel Objeleri Renklendirme

Corel Draw’da objelere nasıl renk verilir? Sorusuna yanıt olarak bu dersimizde Corel Draw’da vektörel objelere nasıl renk verebileceğimizi gördük. Programın palet mantığı gayet kolay ve açık. Bu dersi izledikten sonra sizler de istediğiniz objeyi renklendirebileceksiniz.

 

 

 

 

Corel Draw Dersleri – 4 – Text Tool ve Paragraf Düzeni

Bu dersimizde Corel Draw’da yazı yazma, paragraf ayarı yapma, tipografik düzenlemeleri yapma konusunda bazı bilgilere yer verdik. Bu dersi izledikten sonra siz de temel düzeyde rahatlıkla bir yazı tasarımı yapabilir, temel tasarım öğelerini kazanmadaki en önemli adımı atabilirsiniz.

 

 

 

Corel Draw Dersleri – 5 – Obje Kesim Araçları

Bu dersimizde Corel Draw’da kesim yapmayı öğrendik. Bu dersin sonunda sizler de Weld ve Trim seçenekleriyle sizler de dilediğiniz objeyi dilediğiniz şekilde kesebilir, maskeler oluşturabilirsiniz!

 

 

 

Corel Draw Dersleri – 6 – Alıştırmalar Kartvizit Yapımı

 

Bu dersimizde Corel Draw’da kartvizit yapmayı öğrendik. Bir önceki derslerde edindiğimiz bilgiler doğrultusunda hazırladığımız Kartvizit ile sizler de kendi kartvizitinizi tasarlayabilecek, basılı grafik tasarımın ilk adımını atabileceksiniz. İyi seyirler!

 

 

 

Corel Draw Dersleri – 7 – Hayat Kurtaran Kısayollar

Bu dersimizde Corel Draw’ın en önemli özelliklerinden birisi olan mükemmel kısayollarını tanıtacağız. Burada öğrendiğiniz kısayollar ile ortalama 1 saat sürecek çalışmanız belki de 40 dakikaya kadar düşecektir. Kısayollar size müthiş bir hız katar ve hata payınızı ortadan kaldırır.

 

 

 

Corel Draw Dersleri – 8 – Gölgeleme ve Kontür Atama Özelliği

 

Bu dersimizde objelere gölge atmak ( drop shadow ) ve kontür verme özelliklerini öğrendik. Bu video sonunda sizler de istediğiniz nesneye istediğiniz açıdan gölge verebilir, tüm yazı ve objelerinize kontür katmanları atabilirsiniz

 

 

 

Corel Draw Dersleri – 9 – Extrude (3D) Özelliği

Bu dersimizde Corel Draw’da 3D objeler oluşturmayı öğrendik. Dersin sonunda öğrendiğiniz bilgi ile sizler de dilediğiniz gibi 3D çalışmalar yapabilir üstelik bu efektleri yazılarınıza da uyarlayabilirsiniz. Extrude Tool ve 3D sizleri bekliyor.

 

Corel Draw Dersleri – 10 – Serbest Efektler ( Envelope, Distort, Blend )

 

Bu dersimizde serbestçe kullanılabilen, herhangi bir özel ayar gerektirmeyen efektleri inceleyeceğiz. Öncelikle Blend özelliği ile iki obje arasındaki geçiş farklarını yakalayabiliyoruz. Yani A ile B’yi yan yana koyduğumuzda A kaç hamlede B’ye dönüşecekse, bunu Blend ile ayarlayabiliriz. Distort ise objenin dış çizgilerine zikzak gibi efektler uygular. Envelope ile istediğiniz tüm nesneleri başka bir forma sokabilirsiniz. Mesela elinizde bir ‘A’ harfi var, siz bu ‘A’ harfini bardak formunun içine yerleştirebilirsiniz. Kısaca bulunduğu kaba göre şekillendirebilirsiniz

 

 

 

Corel Draw Dersleri – 11 – Alıştırmalar Dergi Tasarımı

 

Bu dersimizde 2 sayfalık dergi tasarımı yaptık. Corel Draw’da bir dergi nasıl yapılır? Süreci nelerdir, her zaman elimizde gezen o magazin dergilerinin nasıl bir üretim hikayesi var hepsi burada. Bir tasarımcı nasıl düşünmelidir? Üretmek için kısa bir süre vakti olan tasarımcı nelere başvurur? Hangi pratik yöntemleri kullanır hepsi burada. Corel Drawda dergi tasarımı, ambalaj tasarımı, düğün davetiyesi, kartvizit vb. çalışmalar kanalımızda yayınlanmaya devam edecektir.

 

 

 

 

Corel Draw Dersleri – 12 – Oval Yazı Hareketleri

Bu dersimizde Corel Draw’da yazı hareketlerini ovalleştirmeyi gördük. Yuvarlak cisimlerin etrafında yazı gezdirme, aynı mantıkla Corel Draw’da çizdiğiniz her şeyin üzerinde yazı gezdirebilirsiniz. İyi seyirler!

 

 

 

 

Corel Draw Dersleri – 13 – Darth Vader Çizimi Part 1

Bu dersimizde Corel Draw’da Darth Vader’i çiziyoruz. Ülkeyi kasıp kavuran Star Wars efsanesini biz de derslerimize taşıdık! Vektörel çizimin temel mantığı ve birçok çizim yöntemleriyle Darth Vader çizimi

 

 

Corel Draw Dersleri – 14 – Darth Vader Çizimi Part – 2 –

 

 

 

Corel Draw Dersleri – 15 – Perspektif Uygulamaları

Bu dersimizde Corel Draw’da perspektif hareketlerini görüyoruz. Objeniz vektörel olsun ya da olmasın, yahut sadece text özelliği taşıyan bir yazınız olsun. Tüm noktalardan perspektif hareketi verebilir istediğiniz açıyı manuel ayarlarla çok hızlı bir şekilde yakalayabilirsiniz. Bu örneğimizde kuşbakışı bir yolu perspektif özelliğine aktararak 2 boyutlu hale getirdik.

 

 

Corel Draw Dersleri – 16 – Artistik Dokunuşlar

 

Bu dersimizde daha çok artistik dokunuşlarda işe yarayan Artistic Media Tool’u anlattım. Hazır kaligrafi hareketleri, clipartlar, dola kalem efekti ve desen efektleriyle çalışmalarınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz!

 

 

 

Corel Draw Dersleri – 17 – FC Barcelona Takım Logosu Çizimi

Bu dersimizde dünya devi FC Barcelona takımının logosunu çizdik. Başta basit gözükse de içerisinde çok fazla detay olan ve yaklaşık 20 dakika süren bu çizimde daha çok Freehand tool ve trim, weld gibi kesme ayırma seçeneklerini gördük. Ödev olarak bi’ Manchester United logosu çizebilirsiniz

 

 

 

Corel Draw Dersleri – 18 – Karakter Çizimi – Vektörel Abdülhamid Han

 

Bu dersimizde vektörel olarak Osmanlı Padişahı Abdülhamid Han’ı çizmiş bulundum. Çizilmiş portresi üzerinden vektörel çizgilerle yeni bir görüntü ortaya çıkarttım. 50 dakikalık videoda yüzlerce detaylı pratik yöntemler sizi bekliyor. iyi seyirler

 

 

 

 

Güncellenecektir İyi Seyirler

 

Corel Draw Dersleri
1 5