İstanbullular lalelere kavuştu

Emirgan Beyazköşk bahçesinde, festivalin açılışında konuşan Topbaş,  2005’te “Lale Evine Dönüyor Projesi”ni belediye olarak başlattıklarında gereksiz  olduğu eleştirilerine maruz kaldıklarını belirterek, “Şimdi görüyoruz ki  yaptığımız bu işte ne kadar da haklıymışız” dedi.

Topbaş, lalenin Türk kültürünün değişmez bir parçası olduğunu ve  yıllardır Anadolu’dan uzak kalan lalenin yeniden bu topraklarda açmasının  memnuniyet verici olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

‘600 BİN LALE SOĞANIYLA BAŞLADIK’

“Lale bizim çiçeğimizdi ama yabancı gezginler lale soğanını yanlarında  götürdüler ve laleler orada açmaya başladı. Sonrasında bu topraklarda lale  unutulmaya başlanınca sanki lale yabancı bir çiçekmiş gibi algılandı. İşte biz o  algıyı kırdık ve laleyi öz vatanına kavuşturduk. Nasıl gül, Peygamberimiz Hz.  Muhammed’i temsil ediyorsa, lale de Allah’ı temsil etmiştir. Ecdadımız lale  çeşidini bin 500 kadar ulaştırmış ama biz hala 200 çeşitte kalmışız. Onlara  yetişemedik. 2005’te 600 bin lale soğanıyla başladık. Bugün 20 milyon lale soğanı  İstanbul’u süslüyor ve hepsi yerli, üreticilerimize maddi katkı sağlıyor,  istihdam alanları yaratıyor.”

Lalenin ekolojik denge açısından da önemli olduğunu belirten Topbaş,  “Artık arıları görüyoruz. Arıların bu hayatın devamında etkisi bilim adamları  tarafından da kanıtlanan bir şey. Bizim lalelerimiz ekolojik düzenin devam etmesi  için de önemli bir etkiye sahip” dedi.

Topbaş, daha sonra lale özlerinden elde edilen gıda boyalarıyla  hazırlanmış yaş pastayı çocuklarla birlikte kesip, onlara ikram etti.

Vatandaşlara lale dağıtan Kadir Topbaş ve beraberindekiler, laleden  oluşan el sanatları sergisini de gezdi.

 

 

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/istanbullular-lalelere-kavustu-gundem-2224259/

İstanbullular lalelere kavuştu
Oyla

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.