Konut için 8 bin emekli başvurdu, şanslılar kurayla belirlenecek

TOKİ, Adana’nın merkez Sarıçam Kazası’ne bağlı Buruk Semti’ne 825 toplu konut yapacak. 532’si 2+1, 293’ü 3+1 şeklinde yapılacak konutlar için ’7 Abuhava 7 Bölge Ananeden Geleceğe Mimari Fikir Yarışması’nda birinci olan projeyi uygulayacak olan TOKİ, konutların 300’ünü de emeklilere ayırarak talep toplamaya başladı. TOKİ’den önceden konut almamış, kendinin, eşinin ve çocuklarının üzerine tapuda kayıtlı hanesi olmayan, hane halkı geliri en fazla 3.000 200 TL olan emeklilerin müracaat edebileceği 300 konutun tam 27 katı fazlası bir taleple karşılaşan TOKİ, bahtlı emeklileri belirlemek için kura çekecek.

Kura çekilişi ise yarın saat 10.00’da Yüreğir Serinevler Spor Salonu’nda noter huzurunda yapılacak. Ancak kuraya katılacak kişi sayısı, salon kapasitesinin 3 katından fazla.

MAHALLE KÜLTÜRÜNÜ BARINDIRACAK

Diğer taraftan 300’ünün emeklilere ayrıldığı 825 konutlu projede, sosyal ve kültürel özellikler, abuhava, mahalli şehir dokusu ve mimarinin referans alınıp tasarıma yansıtılması amaçlandı ve bu yüzden, Adana şehir dokusunda mekan tahlilleri yapıldı ve tasarım kurgusunda sokak sistemi oluşturularak; 3, 4 ve 5 katlı yapılara yer verildi. Yapı girişleri sokaklar, arka mekanlar ise avlu bahçeler şeklinde kurgulandı.

Adana şehir merkezinin 18 kilometre kuzeydoğusunda, Sarıçam Kaza’si hudutları içerisine yapılacak konutlar projelendirilirken, Çukurova’nın sıcak iklimi de dikkate alındı. Güneşten ve sıcaktan savunmak ehemmiyetli bir mesele olduğu için ağaçlandırmayla balkon ve teraslar iklimsel gerçek doğrultusunda projelendirildi.

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/konut-icin-8-bin-emekli-basvurdu-/ekonomi/detay/2237819/default.htm

Konut için 8 bin emekli başvurdu, şanslılar kurayla belirlenecek
Oyla

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.