PYD federasyon ilan etti

Milliyet’e konuşan Kobani Dış İlişkiler Direktörlüğü’nden İdris Nassan, PYD’nin kontrolü altındaki Cezire, Kobani, Afrin kantonlarının ‘Kuzey Suriye Federasyonu’ ismiyle tek çatı altına toplamak istediğini söyledi.

‘Federal meclis kurulacak’
Nassan, federasyon ilanının ardından her kantondan temsilcilerin bulunacağı bir federal parlamentonun kurulacağını belirtti. Bu mecliste Tel Abyad, Azez ve Cerablus bölgesinde yaşayan Türkmenlerin, Arapların ve diğer azınlıkların da temsil edileceğini söyledi. Nassan, “Beşar Esad rejimi ya da bugünkü Suriye Arap Cumhuriyeti’ne bağlı değiliz ancak Suriye Devleti’ne bağlıyız” dedi. Nassan bu açıklamasıyla, Cenevre’de muhalif kanat ve Esad rejiminin müzakerelerinden çıkacak sonucun ardından oluşması planlanan yeni yapıya bağlı olacaklarına işaret etti. PYD’nin elindeki bölgelerdeki kantonların ‘daha geniş bir şemsiye’ altına toplanmasını istediklerini söyleyen Nassan, federal sistemin ‘bir Kürt yapılanması’ olmadığını, Arap, Türkmen ve Hıristiyanların da temsil edileceğini söyledi.
Federasyon ilanına Türkiye’nin muhtemel tepkisini değerlendiren Nassan, “Rojova (Kuzey Suriye) bu bölgenin bileşenlerine bağlı bir yapıdır. Bu konu Suriyeli insanlara bağlıdır. Suriye’nin içişlerine karışılmamasını talep ediyoruz. ABD ve Rusya için bunun kabul edilebilir olduğunu düşünüyoruz. Bu iki ülke, süreçte bize yardım edeceklerdir” dedi. Federasyon toplantısındaki taslak metinde “Kuzey Suriye’deki öz yönetim; savunma, ekonomi ve güvenlik alanlarını kapsayacak” ifadesi yer alıyor.
Reuters’a konuşan bir Türk dışişleri bakanlığı yetkilisi ise, “Tek taraflı kararların geçerliliği olamaz” dedi. Yetkili, siyasi sürecin ardından oluşturulacak yeni anayasayla birlikte Suriye’nin yönetim yapısına Suriye halkının karar vereceğini söyledi.

 

 

 

KAYNAK :

PYD federasyon ilan etti
Oyla

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.