Y Combinator teşebbüsü DeepGram, sesi endeksleyen arama motoru geliştiriyor

 

Ses hem de video muhtevaları de artık yazı kadar kullanımı kolay ve natürel hale geliyor. Y Combinator Kış 2016 teşebbüsleri arasında bugün öne çıkanlarda yer alan DeepGram, Google’ın yazılı metinlere yaptığını ses için yapıyor.

DeepGram’in derin öğrenme tabanlı teknolojisi direk ses kayıtlarını endeksliyor ve işletmeler için bu kayıtları aranabilir hale getiriyor. Çağrı merkezleri gibi ses kayıtlarına sıklıkla müracaat eden şirketler DeepGram üzerinden bir müşteri ismi veyahut müzakere muhtevanına değin bir bilgi aratabiliyor. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de her sene milyarlarca saatlik ses kaydı oluşturulduğu ancak bunun en fazla yüzde 25’inin çözümlemiş vaziyette olduğu düşünüldüğünde DeepGram ehemmiyetli bir meselesi adresliyor.

Uzunca müddettir konuşulmasına rağmen benzer teknolojilerin bugün geliştirilmesinde başta derin öğrenme alanında sağlanan ilerlemeler ve bir konuşmanın karmaşıklığıyla başa çıkabilecek nöral ağların bugün kullanıma sunulması etken. Bu arada ses kayıtlarının bulutta gizlemenin birim fiyatındaki düşüş de ehemmiyetli bir hisseye sahip.

Sesle çalışan tipik arama motorlarının çalışma prensibi sesi önce yazıya çevirip hemen peşinden aramayı yazı üzerinden yapmaya dayanıyor.  DeepGram benzer bir metot izlemesine rağmen, sesi doğru “manaya” ve bu arama motorlarından çok daha doğru netice verme iddiasında.

DeepGram’in arama motoru çağrılardan podcast’lere, video kayıtlarından online derslere kadar geniş bir alanda kullanılabiliyor. İşletmeler API’ını entegre ederek ses kayıtlarını aranabilir hale getirerek raporlar oluşturmaya başlayabiliyor. Asıl sual ise ferdi kullanıcılar için bu özelliğin ne vakit yaygın olarak kullanılmaya başlanacağı izah etti

 

 

KAYNAK : http://webrazzi.com/2016/03/17/y-combinator-girisimi-deepgram-sesi-endeksleyen-arama-motoru-gelistiriyor/

Y Combinator teşebbüsü DeepGram, sesi endeksleyen arama motoru geliştiriyor
1 5

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.