Yeni Ehliyet alacaklar dikkat Önemli !

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Başkanı Murat Tekin, ANADOLU AJANSI muhabirine yaptığı izahta, yönetmeliğin köklü farklıklar getirdiğini söyledi.

Türkiye’deki takriben 25 milyon ehliyetin 5 sene içinde değiştirileceğini ifade eden Tekin, beynelmilel ehliyet statüsünde olacak yeni ehliyetlerin 88 ülkede kullanılabileceğini bildirdi.

Tekin, “Ehliyetini değiştirecek kişinin ilk olarak 5 yıllık müddetinin olduğunu bilmesi gerekiyor. Sürücü, ehliyetini değiştirecekse aile hekimine gidip sıhhat raporu alacak, iki adet biyometrik resim çektirecek, Halk Bankası veyahut Vakıflar Bankası’na 15 liralık kart bedeli ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nü destekleme fiyatını yatıracak” diye konuştu.

Yönetmeliğin, ilk kez sürücü kurslarına danışacaklar için de çok ehemmiyetli farklıklar getirdiğini, sürücü kurslarında okutulmak üzere 4 saatlik “Trafik adabı” dersi konulduğunu ifade eden Tekin, dersin emelinin trafik kaidelerine uyulmasını sağlamak olduğunu vurguladı.

İSKEF Başkanı Tekin, şöyle konuştu:

“Uymamız gerektiğini bildiğimiz kaidelere uymuyoruz. Sözgelişi; kırmızı ışıkta durmamız, emniyet şeridini işgal etmememiz gerektiğini biliyoruz fakat buna dahi dahi uymuyoruz. İnsanın iç denetim mekanizmasının geliştirilmesi için ona dokunabilecek eğitimler veriyoruz. Bu kapsamda sürücü adaylarına, 50 suallik testin içinde trafik adabıyla alakalı sualler da geldi. Trafik adabı bizim kültürümüzle Avrupa standartlarının ve adli kaidelerin harmanlandığı bir sistem.”

“Direksiyon imtihanları 35 dakikaya çıkarıldı”

Teorik derslerde başarılı olanlar için önceden 30 dakika olan direksiyon imtihanının 35 dakikaya çıkarıldığını, imtihana girecek kursiyere ilk 5 dakikada 14 teorik sual sorulacağını ve adayın 4 yanlış hakkının bulunduğunu ifade eden Tekin, adayın imtihanının 5. yanlışta başlamadan biteceğini aktardı.

Tekin, “Kursiyer bu 5 dakikada öncelikle aracın kaputunu açacak, akünün nerede olduğunu, radyatöre suyun nereden konulduğunu, silecek suyunun nasıl bitirdiğini, stepne ve ilk yardım çantasının nerede olduğu gibi bilgileri imtihan yapıcıya gösterecek. Aracın içerisinde de sinyaller nereden veriliyor, araç kaç vites, klima nasıl çalıştırılır, göstergeler ne işe fayda, ısı sıcaklık göstergesi nedir, yükseldiğinde ne yapılması gerekir gibi teorik sorular soruluyor. Bunda başarılı olduktan sonra direksiyon sınavı başlıyor. Bu çok ehemmiyetli ve buradaki emel adayın heyecanını yenmek, araçla alakalı donanım bilgisine sahip olmasını istemektir. Sınav başladıktan sonra da 30 dakikalık bölümde da çok katı kaideler var. Burada puan usulü yok ya kursiyer başarılıdır ya da başarısızdır” dedi.

“Akan trafikte en az 14 saat eğitim”

Tekin, bu değerlendirmenin yapıldığı sarı, kırmızı ve mavi olmak üzere üç renkli ek 4 formunun olduğunu belirterek, sınavda mavi renklerin 5 dakikalık bölümdeki teorik sorular, sarı rengin kursiyere iki istop hakkı tanınması, kırmızı rengin ise ilk yanlışta kursiyerin bırakıldığını gösteren formlar olduğunu aktardı.

Tekin, şöyle konuştu:

“Bunun içinde sinyalini vermek, aracın bir buçuk boy büyüklüğü alana bir hamlede girip, diğer hamlede düzeltecek şekilde park yapmak, yokuşta kalkarken aracını en fazla bir sefer istop ettirerek daha sonra hareket ettirmesi, 25 metre geri geri gelmesi gibi şartlar aranıyor. Bu koşulların hepsini yerine getiren aday başarılı sayılıyor ve ehliyetini alıyor. Orada da işlem bitmiyor. Ehliyetini aldıktan sonra 2 sene müddetle kursiyerin 75 ceza puanını aşmaması gerekiyor. Bu puanı aşarsa önce psiko-teknik kontrol yaptırarak sürücü kursuna danışarak, süreci tekrar baştan görüyor. Sürücü kursu kursiyere en az 14 saat akan trafikte, iki saat de simülatörde veyahut pistte defansif eğitim verecek. Sürücü kurslarına danışanların bunu bilmesi gerekli. Bu onların hakkı. Adayların gittikleri sürücü kursunda toplam 16 saat direksiyon eğitimlerini kesinlikle istemeleri gerekiyor. Bunun karşılığında olan fiyatları de her şehirde oluşturulan komite belirliyor. İstanbul’da bir saat fiyatı 70 lira, çok büyük bir rakam değil.”

Bu eğitimleri vermeyen, fiyatla alakalı esneklik yapan müesseselerin tespiti halinde müesseselere kapama, dönem açtırmama cezası verildiğini belirten Tekin, şu görüşlere yer verdi:

“Bu da ‘Sürücü kursları üzerine düşen görevi yapsın. Kursiyerler haklarını bilsin ve hakları kadar eğitim alsın. Biz de başarılı bir direksiyon imtihanı yapalım, başarılı olan herkes ehliyetini nüfus cüzdanı yerine değil de trafikte kullansın’ diye yapılan bir uygulamadır. Sürücü kurslarına, direksiyon imtihanlarında mesuliyet verilmiştir. Bakanlığımız, ‘Sürücü kursu olarak siz yüzde 55’in altına düşmemelisiniz. Yüzde 55’in altına düşerseniz bu bir tahkikat konusudur. İmtihana 100 kişi girdiğinde en az 55’inin başarılı olması gerekir. Olmuyorsa biz seninle alakalı tahkikat açarız, sebebini araştırırız, gerekirse kapatma cezası da verebiliriz’ diyor. Hazır olmayan adayı sınava almayabilirsin. Sürücü kurslarına ön sınav zorunluluğu getirildi. 16 saat eğitim aldıktan sonra kursiyer, müessese müdürü ve direksiyon hocasıyla bir ön sınav yapıyor. Kurum müdürü ‘hazırsın’ derse sınavı o şekilde tanımlıyor, ‘değilsin eğitim alman gerekiyor’ derse sürücü kursuna dönüyor, tekrar program yapıyor ve sınava bu şekilde giriyor.”

Sürücü adayının direksiyon sınavında başarılı olduktan sonra ehliyetini aldığını ve iki yıl stajyer sürücü döneminin başladığını belirten Tekin, sürücünün bu müddet içerisinde 75 ceza puanını aşmaması gerektiğini kaydetti. Toplumda stajyerlik konusunda “Çok kötü bir şeymiş” gibi yanlış bir algının bulunduğunu vurgulayan Tekin, “Mutlaka yanında birinin oturması gerekiyormuş, şehirler arası yolculuk yapamayacakmış gibi söylentiler var. Böyle bir şey netlikle yok” diye konuştu.

” Her yıl 1,5 milyon insan ehliyet almak için müracaat ediyor”

İSKEF Başkanı Murat Tekin, geçen yıl trafik kazalarında 4 binin üzerinde insanın yaşamını yitirdiğini, bir milyonun üzerinde yaralının olduğunu, büyük parasal kayıpların yaşandığını belirterek, devletin bu manada bir takım adımlar atarak, erişimle alakalı kolaylıklar sağladığını bildirdi.

Tekin, “Fakat bunun en ehemmiyetli ayaklarından bir tanesi de netlikle eğitimdir. Bu eğitim de ilk kez ehliyet alacakların geldiği yer olan sürücü kurslarında veriliyor. Bu manada sürücü kurslarında adap ve teorik derslerin verilmesi çok ehemmiyetlidir. 50 suallik teorik imtihanın yapılması doğrudur ve adayın 35 doğru yapması gerekiyor başarılı olmak için. Çok zorlayıcı bir şey yok, kaideleri bilmelerine yönelik bir test bu. Bundan sonra geldiği direksiyon imtihanında bir seçicilik var. Başarılıysa geçiyor, başarısızsa kalıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de artık çok ciddi bir direksiyon sınavının yapıldığını dile getiren Tekin, son 5 yılda olan kazalara karışan sürücülerin yüzde 75’inin üzerinde 5 yıl ve üzeri, yüzde 25 civarında da ilk defa yeni ehliyet almış olan sürücülerden kaynaklandığını aktardı. Tekin, artık araba kullananların ehliyet alabildiğini belirterek, her yıl 1,5 milyon insanın ehliyet almak için sürücü kurslarına danıştığını sözlerine ilave etti.

KAYNAK : http://www.milliyet.com.tr/yeni-ehliyet-alacaklar-dikkat–otoguncel-2214200/

Yeni Ehliyet alacaklar dikkat Önemli !
1 5

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.